Osebna izkaznica projekta Učne delavnice za uresničevanje Priporočila Sveta EU Poti izpopolnjevanja

Naziv projekta :
Učne delavnice
(Learning workshops)

Viri financiranja:
Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada (sredstva EU za kohezijsko politiko – 80 %)
Republika Slovenija iz integralnega proračuna (nacionalna sredstva za sofinanciranje kohezijske politike – 20 %)

prek dveh javnih povabil:

  • Javno povabilo delodajalcem za izvedbo projekta v okviru programa »Učne delavnice«, ki je bilo namenjeno vključevanju brezposelnih oseb iz ciljne skupine v 6-mesečno praktično usposabljanje v delovnem okolju socialnega podjetništva (poslovne subjekte, ki so lahko zaposlitveni centri ali imajo status socialnega ali invalidskega podjetja). Prvo javno povabilo delodajalcem je bilo objavljeno 18. decembra 2017, za oddajo ponudb pa je bilo zadnje povabilo odprto do 30. junija 2022.
  • Javno povabilo delodajalcem za izvedbo projekta v okviru programa »Spodbude za zaposlovanje oseb iz programa Učne delavnice«, ki je bil namenjen spodbujanju 6 ali 12 mesečnega subvencioniranega zaposlovanja v zaposlitvenih centrih, socialnih ali invalidskih podjetij ali pri vseh ostalih upravičenih delodajalcih, ki so pravne ali fizične osebe (poslovni subjekti), vpisani v Poslovni register Slovenije. Prvo povabilo objavljeno 15. junija 2018, za oddajo ponudb pa je bilo zadnje povabilo odprto do 30. decembra 2022.

Projekt se izvaja v okviru Operativnega programa (OP) za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, prednostna os 9 – Socialna vključenost in zmanjševanje tveganja revščine, prednostne naložbe 9.4. – Spodbujanje socialnega podjetništva in poklicnega vključevanja v socialna podjetja ter socialnega in solidarnega gospodarstva, da bi vsem olajšali dostop do zaposlitve, in specifičnega cilja 9.4.1. – Povečati obseg dejavnosti in zaposlitve v sektorju socialnega podjetništva.

Dodeljena sredstva:
9.127.927,83 EUR

Obdobje izvajanja:
od 2017 do 2023

Namen projekta:
Učne delavnice so bile namenjene:

  • vključevanju ranljivih skupin v socialna podjetja (informiranje, motiviranje in podpora pri vključevanju v delovna/praktična usposabljanja ali pri vključevanju v zaposlitev za osebe iz posameznih ranljivih skupin),
  • razvoju dejavnosti in zaposlovanju v obstoječih socialnih podjetjih z namenom socialne, poklicne in delovne rehabilitacije.

Cilji:

Cilj projekta je socialna, poklicna in delovna integracija 900 oseb iz določene ciljne skupine (od tega 700 v KRVS in 200 v KRZS). Ob zaključku operacije naj bi se zaposlilo vsaj 25 % vključenih iz KRVS ter 25 % iz KRZS (tj. 226 oseb).

Ciljna skupina:
ZRSZ je v Učne delavnice vključeval brezposelne osebe, ki so bile prijavljene v evidenci brezposelnih oseb, za katere je ugotovil, da potrebujejo poglobljeno obravnavo in izpolnjujejo vsaj še enega od naslednjih kriterijev:

  • so invalidi;
  • dolgotrajno brezposelni, na ZRSZ prijavljeni najmanj 2 leti;
  • iskalci prve zaposlitve, na ZRSZ prijavljeni več kot 6 mesecev, pri čemer imajo prednost mladi do vključno 29 let,
  • starejši od 55 let,
  • imajo največ osnovnošolsko izobrazbo,
  • so pripadniki romske skupnosti,
  • so na ZRSZ prijavljeni najmanj 6 mesecev in še ni preteklo eno leto od prestane kazni zapora, oziroma so v času pogojnega odpusta,
  • so v programu ali v dveh letih po zaključku programa zdravljenja odvisnosti od alkohola ali drog,
  • so osebe predhodno vključene programe socialne aktivacije.

V drugo aktivnost – spodbude za zaposlitev oseb iz programa Učne delavnice – so se lahko vključile zgoraj naštete brezposelne osebe, ki so bile predhodno vključene v praktično usposabljanje v Učnih delavnicah.

Status:
Praktično usposabljanje je zaključeno. V teku so subvencionirane zaposlitve, in sicer do avgusta 2023 ter projektne zaposlitve do oktobra 2023.

Kohezijska regija:
Obe.

Nosilec projekta:
Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ)

Opis:
Projekt obsega tri glavne aktivnosti:

  • Upravljanje
    Nanaša na podporo pri izvajanju projekta, in sicer na šest zaposlenih strokovnih delavk ZRSZ. Ključne aktivnosti, ki jih izvajajo zaposlene na projektu so: tedensko odpiranje in obravnava ponudb delodajalcev, sklepanje pogodb med ZRSZ in delodajalci ter pogodb med ZRSZ in brezposelnimi osebami, promocija programa pri delodajalcih, ogled delovnih mest pred odločitvijo o ponudbi, sodelovanje pri naboru kandidatov za vključitev v program, obračunavanje upravičenih stroškov, izdajanje soglasij k zunanjim mentorjem, spremljanje izvajanja učnih delavnic na kraju samem pri izvajalcih in dnevno odgovarjanje na vprašanja strank, poročanje, vnašanje uspešnosti v interne aplikacije ipd. Strokovne delavke so velik del delovnega časa na terenu in tako v osebno pomoč udeležencem, kot tudi delodajalcem, izvajalcem Učnih delavnic.
  • Izvajanje
    Nanaša se na izvajanje učnih delavnic pri delodajalcih za brezposelne osebe iz ciljne skupine in obsega dve podaktivnosti: učne delavnice (PA1) ter spodbude za zaposlovanje oseb iz programa Učne delavnice (PA2).
    ZRSZ je za izvedbo Učnih delavnic objavil dve javni povabili.
    Praktično usposabljanje so lahko izvajali samo zaposlitveni centri, socialna podjetja ali invalidska podjetja, saj najbolje poznajo potrebe in posebnosti ranljive ciljne skupine. Osebe, ki so jih v učnih delavnicah praktično usposobili, so lahko zaposlili in zanje pridobili subvencijo za zaposlitev (PA2).
    Osebe iz ciljnih skupin so se k delodajalcem, ki so bili izbrani na javnem povabilu, vključevale na podlagi podpisanega zaposlitvenega načrta ter na podlagi podpisane pogodbe o vključitvi. V praktično usposabljanje so se vključevale na konkretnem delovnem mestu v okolju socialnega podjetništva, v okviru katerega so s pomočjo internega mentorja opravljale  naloge, določene v izbranem programu Učne delavnice. Namen teh usposabljanj je bil pridobiti znanja, veščine, spretnosti in delovne izkušnje na določenem delovnem mestu, ki jim bodo povečale zaposlitvene možnosti za opravljanje teh ali podobnih del.
  • Informiranje in komuniciranje
    Projekt smo promovirali na svoji spletni strani ZRSZ, z radijskimi oglasi, preko obvestil delodajalcem na njihove elektronske naslove, preko mobilne aplikacije, na Facebook-u, LinkedIN-u, v telefonskem kontaktu ipd.

Doseženi rezultati:
Realiziranih je bilo:

  • 911 vključenih oseb v praktično usposabljanje (od tega 709 iz KRVS in 202 iz KRZS) in
  • 303 vključene osebe v subvencionirano zaposlitev (od tega 251 iz KRVS in 52 iz KRZS)

Spletna stran projekta:
Spletna stran za praktično usposabljanje ni več aktivna, ker se je ta aktivnost že zaključila. Spletna stran s predstavitvijo finančnih spodbud za delodajalce: https://www.ess.gov.si/delodajalci/financne-spodbude/predstavitev-spodbud-za-zaposlitev/ucne-delavnice-spodbuda-za-zaposlitev/.

Kontakt:
Zavod RS za zaposlovanje
(T: 080 20 55, E: kontaktni.center@ess.gov.si)

Povezava s Priporočilom Poti izpopolnjevanja:
□ Korak 1: Ocenjevanje znanj in spretnosti
x Korak 2: Prilagojena ponudba učnih možnosti
□ Korak 3: Potrjevanje in priznavanje
x Podpora (outreach/terensko delo, svetovanje in drugo)
x Partnerstva, sodelovanje, koordinacija

© 2019 Andragoški center Slovenije. Vse pravice pridržane. Politika zasebnosti | Pravna obvestila
Urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik, oblikovanje: David Fartek, računalniška rešitev: Franci Lajovic