Osebna izkaznica projekta Učne delavnice plus za uresničevanje Priporočila Sveta EU Poti izpopolnjevanja

Naziv projekta :
Učne delavnice plus
(Learning workshops +)

Viri financiranja:
Prispevek na programskem območju KRZS znaša:

  • Republika Slovenija iz nacionalnega integralnega proračuna – 60 %
  • Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus – 40 %

Prispevek na programskem območju KRVS znaša:

  • Republika Slovenija iz nacionalnega integralnega proračuna – 15 %
  • Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus – 85 %

Operacija se izvaja v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji, cilja politike 4: »Bolj socialna in vključujoča Evropa, za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic«, prednostne naloge 7 »Dolgotrajna oskrba in zdravje ter socialna vključenost«, specifičnega cilja ESO4.8 »Pospeševanje dejavnega vključevanja za spodbujanje enakih možnosti, nediskriminacije in aktivne udeležbe ter povečevanje zaposljivosti, zlasti za prikrajšane skupine (ESS+)«.

Dodeljena sredstva:
8.000.000,00 EUR

Obdobje izvajanja:
od 2024 do 2029

Posredniško telo:
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ

Namen projekta:
Projekt Učne delavnice+ so namenjene vključevanje ranljivih ciljnih skupin brezposelnih oseb v okolje socialnega podjetništva in razvoj dejavnosti in zaposlovanja v obstoječih socialnih in invalidskih podjetjih. S tem projekt/operacija prispeva k spodbujanju socialnega vključevanja oseb, ki potrebujejo poglobljeno obravnavo, imajo identificirane multiple ovire pri vstopanju na trg dela in so izpostavljene tveganju revščine ali socialni izključenosti.

Cilji:
Cilj projekta/operacije je socialna, poklicna in delovna integracija 950 oseb iz ciljne skupine, od tega 760 v KRVS in 190 v KRZS. Pričakuje se, da bo po zaključku operacije zaposlenih vsaj 21 % vključenih iz KRVS ter 16 % iz KRZS. Udeleženci bodo pridobili delovne izkušnje, znanja, kompetence in dodatne spretnosti. S tem si bodo izboljšali kvaliteto življenja in pridobivanje izkušenj, kar bo omogočalo lažje približevanje trgu dela in vstop nanj.

Ciljna skupina:
ZRSZ v program Učne delavnice + vključuje brezposelne osebe, ki se soočajo z ovirami pri vstopu na trg dela ali vključitvi v ukrepe aktivne politike zaposlovanja in izpolnjujejo vsaj še enega od naslednjih kriterijev:

1. so dolgotrajno brezposelne osebe vsaj 24 mesecev ali

2. so v evidenci brezposelnih oseb prijavljene vsaj 6 mesecev ali so od prijave v evidenco brezposelnih že bile vključene v individualno poglobljeno karierno svetovanje ali v timsko obravnavo pri upravičencu in so hkrati:

a) mladi v starosti od 15-29 let ali
b) starejši od 55 let ali
c) imajo nedokončano ali končano največ osnovnošolsko izobrazbo ali
d) imajo status invalida in niso vključene v programe zaposlitvene rehabilitacije ali
e) pripadniki romske skupnosti ali
f) osebe po prestani kazni zapora ali
g) g) so v programu ali v dveh letih po zaključku programa zdravljenja odvisnosti od alkohola ali drog ali drugih nekemičnih odvisnosti.

Status:
V teku

Kohezijska regija:
Obe: KRVS in KRZS.

Nosilec projekta:
Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ)

Opis:
Projekt obsega dve glavni aktivnosti:
Izvajanje
Nanaša se na izvajanje na izvajanje Učnih delavnic+ pri delodajalcih za brezposelne osebe iz ciljne skupine in obsega dve podaktivnosti:

  • Učne delavnice+, ki so namenjene vključevanju brezposelnih oseb iz ciljne skupine v 5-mesečno praktično usposabljanje v delovnem okolju socialnega podjetništva (lahko izvajajo samo socialna ali invalidska podjetja)
  • Spodbujanje zaposlovanja oseb iz programa Učne delavnice+ in sicer za polni delovni čas in najmanj 10 mesecev neprekinjeno v socialnih ali invalidskih podjetij ali pri vseh ostalih upravičenih delodajalcih.

ZRSZ ima za izvedbo obeh podaktivnosti objavljeni dve javni povabili delodajalcem. Brezposelne osebe iz ciljne skupine se (na podlagi podpisanega zaposlitvenega načrta ter na podlagi podpisane pogodbe o vključitvi) vključujejo v praktično usposabljanje na konkretnem delovnem mestu v okolju socialnega podjetništva, v okviru katerega s pomočjo internega mentorja opravljajo  naloge, določene v izbranem programu Učne delavnice+, z namenom pridobiti znanja, veščine, spretnosti in delovne izkušnje na določenem delovnem mestu, ki jim bodo povečale zaposlitvene možnosti za opravljanje teh ali podobnih del. Usposabljanje poteka pod okriljem internega mentorja v izbranem socialnem ali invalidskem podjetju), ki opravi najmanj 55 ur mentorstva na mesec. Podporo pri prilagajanju in integraciji  v delovni proces zagotavlja tudi trener dela iz ZRSZ, in sicer na lokaciji usposabljanja, kot tudi telefonsko ali videokonferenčno. Trener dela, interni mentor in udeleženec sodelujejo na spremljevalnih sestankih s ciljem spremljanja pravilnosti izvedbe potrjenih programov in vrednotenja napredka usposabljanj ter zastopanja udeležencev za lažje zaposlovanje. Udeleženec v usposabljanju ohrani status brezposelne osebe, pri čemer vsak mesec prejema dodatek za aktivnost in prevoz. ZRSZ izvajalcu plačuje storitve izvedenega usposabljanja v standardnem strošku 488 EUR mesečno/osebo.
Prav tako se osebe, ki so zaključile praktično usposabljanje v Učnih delavnicah+ na podlagi podpisanega zaposlitvenega načrta ter na podlagi podpisane pogodbe o vključitvi, v nadaljevanju lahko vključijo tudi v subvencionirano zaposlitev pri izvajalcih usposabljanja ali tudi drugih (na javnem povabilu izbranih) delodajalcih. V tej drugi podaktivnosti imajo status zaposlene osebe, za katere delodajalci plačujejo plače in prispevke za obvezna socialna zavarovanja. ZRSZ izvajalcu plačuje subvencijo za zaposlitev v standardnem strošku 770 EUR mesečno/osebo.

Upravljanje
Za upravljanje operacije in uspešno izvedbo aktivnosti, so na ZRSZ zaposleni: 1 vodja in 1 intervizor trenerjev dela ter 3 trenerje dela iz poklica pomoči. Usposobljeni so za reševanje izzivov, s katerimi se soočajo najbolj ranljivi brezposelni. Udeležencem nudijo podporo pri integraciji v delovno okolje, uskladitev njihovih lastnosti s potrebami in pričakovanji delodajalcev/izvajalcev programa, sprotno motivacijsko-mediatorsko posredovanje, spremljanje pravilnosti izvedbe potrjenih programov usposabljanj ter zastopanje udeležencev za lažje zaposlovanje. Strokovne delavke so velik del delovnega časa na terenu in tako v osebno pomoč udeležencem, kot tudi delodajalcem, izvajalcem Učnih delavnic+. V okviru upravljanja ima ZRSZ na voljo tudi sredstva za informiranje in komuniciranje o projektu/operaciji.

Načrtovani rezultati:

  • Socialna, poklicna in delovna integracija 950 oseb iz ciljne skupine, od tega 760 v KRVS in 190 v KRZS.
  • Pričakuje se, da bo po zaključku operacije zaposlenih vsaj 21 % vključenih iz KRVS ter 16 % iz KRZS.
  • Razvoj storitve trenerstva dela in izdelan priročnik v ta namen.

Spletna stran projekta:
https://www.ess.gov.si/delodajalci/financne-spodbude/predstavitev-spodbud-za-zaposlitev/

Povezava na primere dobre prakse:
Zbornik o izvedenem projektu Učne delavnice, ki vsebuje vsaj 20 primerov dobrih praks.

Kontakt:
Zavod RS za zaposlovanje
(T: 080 20 55, E: kontaktni.center@ess.gov.si)

Povezava s Priporočilom Poti izpopolnjevanja:
□ Korak 1: Ocenjevanje znanj in spretnosti
x Korak 2: Prilagojena ponudba učnih možnosti
□ Korak 3: Potrjevanje in priznavanje
x Podpora (outreach/terensko delo, svetovanje in drugo)
x Partnerstva, sodelovanje, koordinacija

© 2019 Andragoški center Slovenije. Vse pravice pridržane. Politika zasebnosti | Pravna obvestila
Urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik, oblikovanje: David Fartek, računalniška rešitev: Franci Lajovic