Osebna izkaznica programa Usposabljamo lokalno za uresničevanje Priporočila Sveta EU Poti izpopolnjevanja

Naziv programa:
Usposabljamo lokalno
(We train locally)

Vira financiranja:
Iz nacionalnih sredstev (100 %) v okviru finančnega načrta Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, proračunske postavke 4282.

Dodeljena sredstva:
V okviru Javnega povabila delodajalcem za izvedbo lokalnih programov usposabljanja na delovnem mestu Usposabljam.se 2024–2025, ki je bilo na spletni strani Zavoda objavljeno dne 7. 3. 2024, spremenjeno 30. 8. 2024 je namenjenih okvirno skupaj 2.800.000 EUR.

Obdobje izvajanja:
2024–2025

Posredniški organ:
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ)

Namen:
Namen povabila delodajalcem za izvedbo lokalnih programov usposabljanja na delovnem mestu USPOSABLJAM.SE 2024 – 2025 je izvedba usposabljanja na delovnem mestu za brezposelne osebe, ki so prijavljene v evidenci brezposelnih oseb na Zavodu.
Program usposabljanja je namenjen pridobitvi in krepitvi sposobnosti, znanj, veščin in spretnosti brezposelnih oseb, katerih obstoječa znanja oziroma delovne izkušnje ne omogočajo neposredne zaposlitve. Program prispeva k spodbujanju zaposlovanja brezposelnih oseb, saj izboljšuje zaposlitvene možnosti vključenih brezposelnih oseb in povečuje njihovo konkurenčnosti na trgu dela. Med ostalimi spodbuja usposabljanja na lokalnem trgu dela na delovnih mestih s področja deficitarnih poklicev, kjer je razkorak med ponudbo in povpraševanjem najbolj izrazit.
Dodana vrednost programa je v njegovem prispevku k pozitivni naravnanosti vključenih oseb do odgovornega reševanja svojega zaposlitvenega položaja, in sicer s pomočjo pridobljenih spretnosti in znanj na konkretnih delovnih področjih, širjenju socialne mreže ipd., ki vključenim osebam povečujejo zaposlitvene možnosti.

Cilji:     

  • omogočiti usposabljanje predvidoma 1.250 brezposelnim osebam v programu Usposabljamo lokalno,
  • ustvariti ali izboljšati zaposlitvene možnosti udeležencem usposabljanja,
  • povečati konkurenčnost udeležencem usposabljanja na trgu dela,
  • pridobitev in krepitev sposobnosti, znanj, veščin, kompetenc in spretnosti vključenih brezposelnih oseb in njihova usposobitev za delo na konkretnih delovnih mestih, izhajajoč iz potreb lokalnih trgov dela.

Ciljna skupina:
Osebe, ki so prijavljene v evidenci brezposelnih oseb na Zavodu najmanj 3 mesece in je bila zanje ugotovljena smiselnost vključitve.
Zavod bo pri vključevanju oseb, ob upoštevanju poklica, izobrazbe, delovnih izkušenj in osebnih kompetenc kandidatov, dajal prednost osebam:

  • ki v zadnjih dveh letih še niso bile vključene v noben program aktivne politike zaposlovanja (v nadaljevanju: APZ),
  • z večjimi možnostmi za nadaljevanje zaposlitve po zaključku programa,
  • s socialnimi in zdravstvenimi ovirami,
  • ki so dlje časa prijavljene med brezposelnimi pri Zavodu,
  • z večjimi možnostmi za uspešen zaključek programa.

Status:
V teku.

Kohezijska regija:
KRVS in KRZS.

Nosilec projekta:
Zavod RS za zaposlovanje

Opis:
Usposabljanje pomeni vključitev brezposelne osebe v delovni proces delodajalca, kjer oseba na delovnem mestu pod strokovnim vodstvom mentorja opravlja naloge, določene v izbranem programu usposabljanja, z namenom pridobiti znanja, veščine, kompetence, spretnosti in delovne izkušnje, ki ji bodo povečale zaposlitvene možnosti za opravljanje teh ali podobnih del. Usposabljanje se izvaja neposredno pri delodajalcu, ki je oddal ponudbo na javno povabilo. Usposabljanje v obliki dela na domu ni dovoljeno.
Usposabljanje traja 3 mesece.
Usposabljanje izjemoma lahko traja 4 mesece, kadar bo delodajalec osebo usposabljal na delovnem mestu s področja deficitarnih poklicev, kot so ti v javnem povabilu določeni po posameznih Območnih službah Zavoda.
Splošna pravila v zvezi s časovnim potekom usposabljanja brezposelnih oseb so:

  • Usposabljanje se izvaja največ 5 dni v tednu. V primeru drugačne razporeditve, kot je od ponedeljka do petka (npr. delovna sobota), mora biti oseba prosta drug dan v tednu.
  • Usposabljanje se sme izvajati med 6. in 22. uro, praviloma 8 ur dnevno. Usposabljanje izven tega časovnega okvira je izjemoma dopustno, če to zahteva narava dela, ki ga ni mogoče organizirati drugače, kar pa mora biti razvidno že iz oddane ponudbe in odobreno s strani Zavoda.
  • Usposabljanje praviloma traja poln delovni čas delodajalca (razen kadar se vključi oseba s pravico do dela s krajšim delovnim časom).
  • Usposabljanje se ne sme izvajati ob nedeljah in praznikih. Praznikov se ne nadomešča. Če je med tednom en dan praznik, traja v tem tednu usposabljanje največ 4 dni.
  • Mesečna kvota ur v koledarskem mesecu predstavlja število delovnih dni v mesecu, pomnoženo z 8 urami.

Delodajalec določi mentorja vsaki vključeni osebi. En mentor lahko hkrati usposablja največ 5 vključenih oseb. Mentorstvo mora biti opravljeno kvalitetno in v obsegu, ki je potreben, da bo dosežen namen usposabljanja. V primeru 3-mesečnega usposabljanja vključene osebe mora mentor opraviti najmanj 90 ur mentorstva, praviloma 30 ur mesečno. V primeru 4-mesečnega usposabljanja mora mentor opraviti najmanj 120 ur mentorstva. Nedoseganje minimalno predpisanih ur mentorstva se šteje za vsebinsko kršitev. Morebitna odsotnost udeleženca z dovoljenjem delodajalca (dokazila hrani delodajalec) ne sme vplivati na minimalno predpisano število opravljenih mentorskih ur.
Delodajalec mora vključene osebe v času usposabljanja zavarovati za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu in za morebitna druga obvezna zavarovanja v skladu z veljavno zakonodajo. Zavezanec za plačilo prispevkov je delodajalec.

Načrtovani rezultati:
Vključitev 1.250 brezposelnih oseb iz ciljne skupine za program Usposabljam.se.

Spletna stran projekta:
https://www.ess.gov.si/delodajalci/financne-spodbude/predstavitev-spodbud-za-zaposlitev/usposabljamse-2024-2025/

Kontakt:
Zavod RS za zaposlovanje (T: 080 20 55, E: kontaktni.center@ess.gov.si)

Povezava s Priporočilom Poti izpopolnjevanja:
□ Korak 1: Ocenjevanje znanj in spretnosti
x Korak 2: Prilagojena ponudba učnih možnosti
□ Korak 3: Potrjevanje in priznavanje
x Podpora (outreach/terensko delo, svetovanje in drugo)
□ Partnerstva, sodelovanje, koordinacija

© 2019 Andragoški center Slovenije. Vse pravice pridržane. Politika zasebnosti | Pravna obvestila
Urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik, oblikovanje: David Fartek, računalniška rešitev: Franci Lajovic