Osebna izkaznica projekta Celovita podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile za uresničevanje Priporočila Sveta EU Poti izpopolnjevanja

Naziv:
Celovita podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile (ASI)
(Comprehensive support for actively ageing workforce)

Vira financiranja:

  • Republika Slovenija (nacionalna sredstva za sofinanciranje kohezijske politike – 20 %)
  • Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada (sredstva EU za kohezijsko politiko – 80 %)

Projekt Celovita podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile 2016-2020 se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, prednostna os 8 – Spodbujanje zaposlovanja in transnacionalna mobilnost delovne sile v Kohezijski regiji vzhodna Slovenija in v Kohezijski regiji zahodna Slovenija.

Dodeljena sredstva: 
29.936.237,21 EUR

Obdobje izvajanja:
marec 2017 do december 2022

Posredniški organ:
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ)

Namen:
Program je bil namenjen podaljševanju delovne aktivnosti starejših zaposlenih s krepitvijo njihovih kompetenc, odpravi stereotipov o starejših zaposlenih in opolnomočenju delodajalcev za upravljanje s starajočo se delovno silo.

Cilj:

  • zvišanje ozaveščenosti delodajalcev in delavcev o negativnih demografskih trendih in potrebnih prilagoditvah nanje,
  • okrepitev kompetenc starejših zaposlenih,
  • zagotavljanje podpore delodajalcem za učinkovito upravljanje s starajočo se delovno silo.

Ciljna skupina:
Delodajalci, kadroviki, kadrovski strokovnjaki, menedžerje in starejši zaposleni.

Status:
Zaključen.

Kohezijska regija:
Obe

Nosilec:
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklada RS

Opis:
Projekt Celovita podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile (ASI) je bil namenjen ozaveščanju delodajalcev, delavcev in splošne javnosti o demografskih izzivih in potrebnih prilagoditvah nanje ter odpravi negativnih stereotipov o starejših zaposlenih. Z aktivnostmi projekta so krepili kompetence starejših zaposlenih in jih motivirali za podaljševanje delovne aktivnosti. Delodajalcem so zagotavljali podporo za učinkovito upravljanje s starajočo se delovno silo.

V sklopu projekta so izvajali raznovrstne dejavnosti tako za podjetja kot tudi posameznike. Podjetja so lahko pridobila finančne spodbude za:

  • pripravo strategij ter za krepitev kompetenc starejših zaposlenih (tri javna povabila),
  • za razvoj in uvedbo inovativnih rešitev za ohranjanje zavzetosti, produktivnosti in učinkovitosti starejših zaposlenih (dva razpisa pilotnih projektov).

V okviru projekta so nudili:

in pripravili:

Doseženi rezultati:
Od leta 2017 je sodelovalo 1.087 slovenskih podjetij, ki so izvedla 13.000 usposabljanj starejših zaposlenih. Starejši zaposleni so se najpogosteje usposabljali na področju računalniških znanj in digitalizacije, zdravja na delovnem mestu in ergonomije, tujih jezikov, komunikacije in odnosov ter drugih mehkih veščin.

Rezultati projekta so pokazali, da je skoraj polovica od skoraj 18.000 vključenih starejših zaposlenih pripravljena podaljšati svojo delovno aktivnost.

Skupaj so podjetja pripravila 837 strategij za učinkovito upravljanje starejših zaposlenih. Strategija je podjetjem služila kot orodje za pregled in izboljšavo kadrovske pripravljenosti na izzive, povezane s pomanjkanjem kadra in podaljševanjem delovne aktivnosti sedanjih starejših zaposlenih. 

Pomemben del številnih aktivnosti projekta ASI je bila izvedba 25 inovativnih partnerskih pilotnih projektov. V njih so podjetja v partnerstvih iskala skupne rešitve pri uvedbi delovnih mest, prilagojenih starejšim zaposlenim, in s tem zniževanju odsotnosti zaradi bolniškega dopusta.

V sklopu projekta so podjetja svojo konkurenčno prednost na področju upravljanja starejših zaposlenih krepila tudi s pridobljenimi novimi znanji in kompetencami s pomočjo vsakoletnih mednarodnih konferenc (6), ASI info točke in brezplačnih strokovnih delavnic Zavzeti ASI, kjer je nastalo 130 glasnikov in glasnic razvoja starejših zaposlenih.

Da bi podjetjem omogočili kar najbolj praktičen vpogled v ukrepe in dobre prakse mednarodnih ter domačih podjetij in strateškega upravljanja starejših zaposlenih, je nastalo orodje Katalog ukrepov za učinkovito upravljanje starejših zaposlenihKatalog je z vsakoletnimi dopolnitvami priznanih slovenskih strokovnjakov prerasel v edinstven priročnik, kjer je zbranih 84 konkretnih ukrepov in številne dobre prakse slovenskih in tujih podjetij, razdeljenih glede na velikost podjetja, finančni vložek, ki ga terja posamezen ukrep, ter na organizacijsko raven, na kateri naj se ukrep izvaja. Zato lahko vsako podjetje ali organizacija najde primeren ukrep zase in ga uvede.

Spletne strani:
https://www.srips-rs.si/razvoj-kadrov/celovita-podpora-podjetjem-za-aktivno-staranje-delovne-sile-asi

Kontakt:
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklada RS, Info točka (T: 01 43 45 878, E: asi@sklad-kadri.si)

Povezava s Priporočilom Poti izpopolnjevanja:
□ Korak 1: Ocenjevanje znanj in spretnosti
 Korak 2: Prilagojena ponudba učnih možnosti
□ Korak 3: Potrjevanje in priznavanje
Podpora (outreach/terensko delo, svetovanje in drugo)
 Partnerstva, sodelovanje, koordinacija

© 2019 Andragoški center Slovenije. Vse pravice pridržane. Politika zasebnosti | Pravna obvestila
Urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik, oblikovanje: David Fartek, računalniška rešitev: Franci Lajovic