Osebna izkaznica projekta Lokalni programi neformalnega izobraževanja in usposabljanj za uresničevanje Priporočila Sveta EU Poti izpopolnjevanja

Naziv projekta :
Lokalni programi neformalnega izobraževanja in usposabljanj

Viri financiranja:
Republika Slovenija (nacionalna sredstva 100 %) v okviru finančnega načrta Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (proračunska postavka 4282).

Dodeljena sredstva:
V okviru letno dodeljenih sredstev iz državnega proračuna.

Obdobje izvajanja:
Od leta 2017 naprej.

Posredniški organ:
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ)

Namen projekta:

  • povečati zaposljivosti z dvigom usposobljenosti in neformalno pridobljenih veščin (ključnih kompetenc) za osebe iz ciljne skupine,
  • izboljšati pogoje vstopa na trg dela in v zaposlenost iskalcev zaposlitev.

Cilji:
Izboljšati zaposlitvene možnosti z dodatnimi znanji in veščinami, ki jih lahko osebe iz ciljne skupine uporabijo na konkretnem delovnem mestu.

Ciljna skupina:

  • prijavljeni brezposelni v evidenci ZRSZ,
  • prijavljeni iskalci zaposlitve v evidenci ZRSZ, katerih zaposlitev je ogrožena

Status:
V teku.

Kohezijska regija:
Obe.

Nosilec projekta:
Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ)

Opis:
Lokalne programe neformalnega izobraževanja in usposabljanja izvajajo izvajalci, vpisani v Register zunanjih izvajalcev pri Zavodu RS za zaposlovanje. Za izvajanje določenega programa so bili izbrani v skladu s postopki izbora, kot to določa Zakon o urejanju trga dela.
V okviru operacije se izvajajo programi iz različnih področjih  za pridobitev kompetenc, spretnosti in znanj, po katerih  delodajalci največ povprašujejo, oseb s takšnimi znanji pa na trgu primanjkuje. Izobraževanja se izvajajo v krajši in daljši obliki. Vključitev v program lahko traja največ 1 leto. Krajša izobraževanja potekajo pri izvajalcu na lokaciji, ki jo je navedel ob vpisu v register. Daljša izobraževanja pa praviloma vključujejo tudi praktični del usposabljanja, ki se lahko izvaja pri izvajalcih in/ali pri delodajalcih in so prilagojena potrebam delodajalcev.
Zavod je že v letu 2022 pristopil tudi k oblikovanju pogojev za izvedbo programov Neformalnega izobraževanja in usposabljanja tudi v spletni obliki (e-NIU). Od marca do decembra 2023 bosta tako pilotno izvedena dva računalniška programa za krepitev digitalnih kompetenc.

Doseženi rezultati:
V obdobju 2019–2022je bilo v Lokalne progarme neformalnega izobraževanja in usposabjanja vključenih skupaj 16.267 oseb.
Od vseh vključenih se je v času trajanja programa in najkasneje do 12 mesecev po zaključku zaposlilo 7.949 oseb oz. 48,85 %.
Vse osebe, ki so bile vključene v letu 2022, še niso dosegle točke merjenja (12 mesecev po zaključku programa), zato rezultat še ni dokončen.

Spletna stran projekta:
https://www.ess.gov.si/iskalci-zaposlitve/programi-za-zaposlovanje/predstavitev-programov/lokalni-programi-neformalnega-izobrazevanja/

Kontakt:
Zavod RS za zaposlovanje
(T: 02 2349 454, E: ziva.planinc@ess.gov.si)

Povezava s Priporočilom Poti izpopolnjevanja:
□ Korak 1: Ocenjevanje znanj in spretnosti
x Korak 2: Prilagojena ponudba učnih možnosti
□ Korak 3: Potrjevanje in priznavanje
x Podpora (outreach/terensko delo, svetovanje in drugo)
x Partnerstva, sodelovanje, koordinacija

© 2019 Andragoški center Slovenije. Vse pravice pridržane. Politika zasebnosti | Pravna obvestila
Urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik, oblikovanje: David Fartek, računalniška rešitev: Franci Lajovic