Osebna izkaznica projekta Praktični programi za spodbujanje zaposlovanja za uresničevanje Priporočila Sveta EU Poti izpopolnjevanja

Naziv projekta :
Praktični programi za spodbujanje zaposlovanja 2017–2021 (MIC)
(Practical programmes to promote employment)


Viri financiranja:
Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada (sredstva EU za kohezijsko politiko – 80 %)
Republika Slovenija iz integralnega proračuna (nacionalna sredstva za sofinanciranje kohezijske politike – 20 %)

Projekt Praktični programi za spodbujanje zaposlovanja (MIC) se je izvajal v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, in sicer v okviru: 8. prednostne osi Spodbujanje zaposlovanja in transnacionalna mobilnost delovne sile, 8.1 prednostne naložbe Dostop do delovnih mest za iskalce zaposlitve in neaktivne osebe, vključno z dolgotrajno brezposelnimi in osebami, ki so najdlje od trga dela, tudi prek lokalnih pobud za zaposlovanje in spodbujanje mobilnosti delavcev, in 8.1.1 specifičnega cilja Povečanje zaposlenosti brezposelnih, še posebej starejših od 50 let, dolgotrajno brezposelnih in tistih z izobrazbo pod ISCED 3.

Dodeljena sredstva:
715.226,74 EUR

Obdobje izvajanja:
1.8.2017 – 31.12.2021

Posredniški organ:
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ)

Namen projekta:
Namen operacije/programa je povečanje zaposljivosti in izboljšanje pogojev vstopa na trg dela osebam iz ciljne skupine, s pridobitvijo novih znanj, veščin in spretnosti ter boljšo usposobljenostjo za opravljanje konkretnih del in nalog na določenem delovnem mestu.

Cilji:
Zvišati usposobljenost 1.100 brezposelnih oseb iz ciljnih skupin, z namenom povečanja zaposljivosti.

Ciljna skupina:
ZRSZ je v MIC vključeval:

  • brezposelne osebe, starejše od 50 let, ali
  • dolgotrajno brezposelne osebe, stare 30 let in več, prijavljene v evidenci brezposelnih oseb na ZRSZ 12 mesecev in več, ali
  • brezposelne osebe, stare 30 let in več, katerih izobrazba je pod ISCED 3, ali
  • posameznike, ki se vključujejo na trg dela po zaključenem programu socialne aktivacije oz. so v določenem obdobju v večjem delu zastopane v evidenci brezposelnih oseb. ZRSZ je tako določil ciljno skupino (brezposelne osebe, stare najmanj 30 let in so prejemniki denarne socialne pomoči).

Status:
Zaključen.

Kohezijska regija:
Obe.

Nosilec projekta:
Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ)

Opis:
V okviru operacije so izvajali različne praktične programe za spodbujanje zaposlovanja na različnih področjih. Izvajali so jih Medpodjetniški izobraževalni centri (v nadaljevanju MIC), vpisani v register zunanjih izvajalcev, in sicer:

  • Usposabljanje za pomočnika kuharja,
  • Oblikovalec kovin,
  • Kovinar,
  • Pomočnik v lesno obdelovalni industriji in
  • Sobarica.

Praktični programi za spodbujanje zaposlovanja so se izvajali v obliki teoretičnega in praktičnega usposabljanja najprej pri izbranem izvajalcu v MIC-u. Ta del programa je lahko trajal različno dolgo, odvisno od področja ter specifične vsebine posameznega programa. Po zaključku prvega dela programa je bila oseba vključena še v 3-mesečno praktično usposabljanje pri delodajalcu. Slednje je potekalo pod strokovnim vodstvom mentorja, ki ga je zagotovil delodajalec, in somentorja iz MIC-a.
Dodana vrednost programa je bila v njegovem inovativnem pristopu usposabljanja, saj je lahko oseba osvojeno znanje iz teorije in prakse nato nadgradila pri delu na konkretnem delovnem mestu pri delodajalcu. Prav sodelovanje med mentorji je prinašalo dodano vrednost praktičnim programom, saj sta mentorja pripravila program usposabljanja glede na predhodno osvojeno znanje vključene osebe. Praktično usposabljanje, ki je bilo zasnovano na teoretskih osnovah, je bilo prilagojeno konkretnemu delodajalcu in delovnemu mestu. Takšen način usposabljanja je vključenim osebam omogočal vpogled v specifike poklica in pridobitev veliko praktičnega znanja, osebno rast in razvoj. Z vključitvijo v delovno okolje pa so si brezposelne osebe izboljšale zaposlitvene možnosti.

Doseženi rezultati:
V okviru operacije sta bili v programe MIC skupno vključeni 202 brezposelni osebi. Od vseh vključenih se je v času trajanja programa in najkasneje do 12 mesecev po zaključku zaposlilo 90 oseb oz. 44,55 % vseh vključenih.

Spoznanja:
Cilji operacije so bili na začetku zastavljeni precej ambiciozno (1.100 vključitev), vendar smo že po prvem letu izvajanja ugotovili, da zastavljenega cilja ne bomo mogli doseči. Operacija se je tako z dnem 31. 12. 2021 predčasno zaključila. 
Težavo pri izvajanju operacije je predstavlja slabša motiviranost za vključitev v program s strani brezposelnih oseb iz ciljne skupine. Operacija je bila za izvajanje zelo zahtevna, saj je program MIC izvedbeno zajemal najprej teoretično in praktično usposabljanje pri izvajalcu, nato pa še 3-mesečno praktično usposabljanje pri delodajalcu (kombiniran program). V okviru operacije so se izvajali programi za pridobitev znanj, ki na trgu dela primanjkujejo (gostinstvo, strojništvo …), osebe pa je za vključitev težje motivirati zaradi specifike področij in pogojev dela. Po drugi strani pa je potrebno veliko aktivnosti in motiviranja za vključitev ranljivih oseb (dolgotrajno brezposelni, starejši od 50 let in brez izobrazbe) v te programe. Na odločitev nekaterih brezposelnih oseb o vključitvi v program MIC je vplivala tudi dolžina trajanja programa (4 mesece in več). Ker so se v program lahko vključevali tudi tujci, smo se srečevali tudi z izzivi, kot je otežena komunikacija oz. slabo razumevanje slovenskega jezika ter različne verske omejitve (npr. delo s svinjskim mesom itd.).
Drugo težavo pri izvajanju operacije je predstavljal omejen nabor izvajalcev, saj so praktične programe lahko izvajali le medpodjetniški izobraževalni centri in nezmožnost prilagajanja MIC-a na potrebe delodajalcev in ciljni populaciji v lokalnem okolju. MIC lahko izvaja določen izobraževalni program zgolj, če izpolnjuje vse pogoje v skladu z ZUTD in javnim pozivom za vpis v register zunanjih izvajalcev aktivnosti programov APZ. Mednje spada tudi ustrezno opremljen prostor za praktični del izvajanja programa.

Spletna stran projekta
ni več na voljo, ker je projekt zaključen.

Kontakt:
Zavod RS za zaposlovanje
(T: 02 2349 454, E: ziva.planinc@ess.gov.si)

Povezava s Priporočilom Poti izpopolnjevanja:
x Korak 1: Ocenjevanje znanj in spretnosti

x Korak 2: Prilagojena ponudba učnih možnosti
□ Korak 3: Potrjevanje in priznavanje
x Podpora (outreach/terensko delo, svetovanje in drugo)
x Partnerstva, sodelovanje, koordinacija

© 2019 Andragoški center Slovenije. Vse pravice pridržane. Politika zasebnosti | Pravna obvestila
Urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik, oblikovanje: David Fartek, računalniška rešitev: Franci Lajovic