Osebna izkaznica projekta Neformalno izobraževanje in usposabljanje za uresničevanje Priporočila Sveta EU Poti izpopolnjevanja

Naziv projekta: 
Neformalno izobraževanje in usposabljanje 2016–2022 (NIU)
(Non-formal education and training)

Viri financiranja:
Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada (sredstva EU za kohezijsko politiko – 80 %)
Republika Slovenija iz integralnega proračuna (nacionalna sredstva za sofinanciranje kohezijske politike – 20 %)

Projekt Neformalno izobraževanje in usposabljanje se je izvajal v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, in sicer v okviru: 8. prednostne osi Spodbujanje zaposlovanja in transnacionalna mobilnost delovne sile, 8.1 prednostne naložbe Dostop do delovnih mest za iskalce zaposlitve in neaktivne osebe, vključno z dolgotrajno brezposelnimi in osebami, ki so najdlje od trga dela, tudi prek lokalnih pobud za zaposlovanje in spodbujanje mobilnosti delavcev, in 8.1.1 specifičnega cilja Povečanje zaposlenosti brezposelnih, še posebej starejših od 50 let, dolgotrajno brezposelnih in tistih z izobrazbo pod ISCED 3.

Dodeljena sredstva:
6.176.959,53 EUR

Obdobje izvajanja:
1. 4. 2016 – 31. 10. 2022

Posredniški organ:
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ)

Namena projekta:

  • povečati zaposljivosti oseb iz ciljne skupine,
  • izboljšati pogoje vstopa na trg dela. 

Cilji:

  • zvišati usposobljenost brezposelnih oseb in poglobiti neformalno pridobljene veščine (ključne kompetence),
  • izboljšati pogoje iskalcev zaposlitve za vstop na trg dela.

Ciljna skupina:
ZRSZ je v program vključeval:

  • brezposelne osebe, starejše od 50 let, ali
  • dolgotrajno brezposelne osebe, stare 30 let in več, prijavljene v evidenci brezposelnih oseb na ZRSZ 12 mesecev in več, ali
  • brezposelne osebe, stare 30 let in več, katerih izobrazba je pod ISCED 3, ali
  • posameznike, ki se bodo po vključitvi v program socialne vključenosti in aktivacije iz TC ponovno aktivirali na trgu dela, in tiste skupine oseb z enakimi karakteristikami, ki bodo v posameznem obdobju v večjem deležu zastopane v evidenci brezposelnih oseb. ZRSZ je tako določil ciljno skupino (brezposelne osebe, stare najmanj 30 let in so prejemniki denarne socialne pomoči).

Status:
Zaključen.

Kohezijska regija:
Obe.

Nosilec projekta:
Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ)

Opis:
Programe NIU so izvajali izvajalci, ki so vpisani v Register zunanjih izvajalcev pri Zavodu RS za zaposlovanje ter so za izvajanje določenega programa bili izbrani v skladu s postopki izbora kot to določa Zakon o urejanju trga dela.
V okviru operacije so se izvajali programi iz različnih področjih za pridobitev kompetenc, spretnosti in znanj, po katerih so delodajalci največ povpraševali, oseb s takimi znanji pa je na trgu primanjkovalo. Izobraževanja so se izvajala v krajši in daljši obliki. Vključitev v program je lahko trajala največ 1 leto. Krajša izobraževanja so potekala pri izvajalcu na lokaciji, ki jo je navedel ob vpisu v register. Daljša izobraževanja pa so praviloma vključevala tudi praktični del usposabljanja, ki se je lahko izvajal pri izvajalcih in/ali pri delodajalcih in so bila prilagojena potrebam delodajalcev.

Doseženi rezultati:
V okviru operacije je bilo v programe NIU skupno vključenih 10.705 brezposelnih oseb, od tega 5.193 oseb iz KRVS in 5.512 oseb iz KRZS.
Od vseh vključenih se je v času trajanja programa in najkasneje do 12 mesecev po zaključku zaposlilo 5.261 oseb oz. 49,09 %.
Vse osebe, ki so bile vključene v letu 2022, še niso dosegle točke merjenja (12 mesecev po zaključku programa) zato rezultat še ni dokončen.

Spoznanja:
Izvajanje operacije se ocenjuje kot uspešno, saj se je skoraj polovica oseb, ki so bile vključene v programe neformalnega izobraževanja in usposabljanja, po zaključku programa tudi zaposlilo. V letih 2020 in 2021 je na izvajanje programov v veliki meri vplivala razglasitev epidemije COVID-19. Na podlagi s strani PO prejetega soglasja, se je del programov začel izvajati na daljavo z uporabo e-orodji. Do takrat so se programi izvajali zgolj na lokaciji pri izvajalcu. Spletna oblika izobraževanja se je izkazala kot uspešna. ZRSZ je v luči potreb po digitalnem prehodu želel brezposelnim osebam ponuditi možnost izobraževanja in usposabljanja na daljavo tudi po končani epidemiji. Zato je intenzivneje pristopil k oblikovanju pogojev za izvedbo programov neformalnega izobraževanja in usposabljanja v spletni obliki (e-izvedbe).

Spletna stran projekta
ni več na voljo, ker je projekt zaključen.

Kontakt:
Zavod RS za zaposlovanje
(T: 02 2349 454, E: ziva.planinc@ess.gov.si)

Povezava s Priporočilom Poti izpopolnjevanja:
x Korak 1: Ocenjevanje znanj in spretnosti

x Korak 2: Prilagojena ponudba učnih možnosti
□ Korak 3: Potrjevanje in priznavanje
x Podpora (outreach/terensko delo, svetovanje in drugo)
x Partnerstva, sodelovanje, koordinacija

© 2019 Andragoški center Slovenije. Vse pravice pridržane. Politika zasebnosti | Pravna obvestila
Urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik, oblikovanje: David Fartek, računalniška rešitev: Franci Lajovic