Osebna izkaznica projekta Neformalno izobraževanje in usposabljanje za mlade za uresničevanje Priporočila Sveta EU Poti izpopolnjevanja

Naziv projekta: 
Neformalno izobraževanje in usposabljanje za mlade 2016–2022 (NIU – mladi)
(Non-formal education and training for young people)

Viri financiranja:
Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada (sredstva EU za kohezijsko politiko – 80 %)
Republika Slovenija iz integralnega proračuna (nacionalna sredstva za sofinanciranje kohezijske politike – 20 %)

Projekt Neformalno izobraževanje in usposabljanje za mlade se je izvajal v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, in sicer v okviru: 8. prednostne osi Spodbujanje zaposlovanja in transnacionalna mobilnost delovne sile, 8. 2. prednostne naložbe: Trajnostno vključevanje mladih na trg dela, predvsem tistih, ki niso zaposleni in se ne izobražujejo ali usposabljajo, vključno z mladin, ki so izpostavljeni socialni izključenosti in mladimi iz marginaliziranih skupnosti, vključno prek izvajanja jamstva za mlade in 8.2.1. specifičnega cilja: Znižanje brezposelnosti mladih.

Dodeljena sredstva:
3.807.766,06 EUR

Obdobje izvajanja:
16. 5. 2016 – 31. 10. 2022

Posredniški organ:
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ)

Namena projekta:
Vključene osebe (mladi brezposelni) pridobijo nova znanja, veščine in spretnosti ter boljšo usposobljenost za opravljanje konkretnih del in nalog, po katerih povprašujejo delodajalci. S tem se jim povečajo zaposlitvene možnosti.

Cilji:

  • zvišanje usposobljenosti brezposelnih oseb iz ciljih skupin, z namenom povečanja zaposljivosti,
  • izboljšanje pogojev iskalcev zaposlitve za vstop na trg dela.

Ciljna skupina:
Brezposelne osebe v starosti do 29 let (mlajše od 30 let).

Status:
Zaključen.

Kohezijska regija:
Obe.

Nosilec projekta:
Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ)

Opis:
Programe NIU so izvajali izvajalci, ki so vpisani v Register zunanjih izvajalcev pri Zavodu RS za zaposlovanje ter so za izvajanje določenega programa bili izbrani v skladu s postopki izbora kot to določa Zakon o urejanju trga dela.
V okviru operacije so se izvajali programi iz različnih področjih za pridobitev kompetenc, spretnosti in znanj, po katerih so delodajalci največ povpraševali, oseb s takimi znanji pa je na trgu primanjkovalo. Izobraževanja so se izvajala v krajši in daljši obliki. Vključitev v program je lahko trajala največ 1 leto. Krajša izobraževanja so potekala pri izvajalcu na lokaciji, ki jo je navedel ob vpisu v register. Daljša izobraževanja pa so praviloma vključevala tudi praktični del usposabljanja, ki se je lahko izvajal pri izvajalcih in/ali pri delodajalcih in so bila prilagojena potrebam delodajalcev.

Doseženi rezultati:
V okviru operacije je bilo v programe NIU – mladi skupno vključenih 6.070 brezposelnih oseb, od tega 3.561 oseb iz KRVS in 2.509 oseb iz KRZS.
Od vseh vključenih se je v času trajanja programa in najkasneje do 12 mesecev po zaključku zaposlilo 5.261 oseb oz. 49,09 %. Vse osebe, ki so bile vključene v letu 2022, še niso dosegle točke merjenja (12 mesecev po zaključku programa) zato rezultat še ni dokončen.

Spoznanja: 
Izvajanje operacije se ocenjuje kot uspešno, saj se je več kot polovica oseb, ki so bili vključeni v programe neformalnega izobraževanja in usposabljanja za mlade, po zaključku programa tudi zaposlilo. V letih 2020 in 2021 je na izvajanje programov v veliki meri vplivala razglasitev epidemije COVID-19. Na podlagi s strani PO prejetega soglasja, se je del programov začel izvajati na daljavo z uporabo e-orodji. Do takrat so se programi izvajali zgolj na lokaciji pri izvajalcu. Spletna oblika izobraževanja se je izkazala kot uspešna, prav tako je Zavod v luči potreb po prehodu na digitalno družbo, želel tudi brezposelnim osebam ponuditi možnost izobraževanja in usposabljanja na daljavo tudi po končani epidemiji. Zavod je tako intenzivneje pristopil k oblikovanju pogojev za izvedbo programov neformalnega izobraževanja in usposabljanja v spletni obliki (e-izvedbe).

Spletna stran projekta
ni več na voljo, ker je projekt zaključen.

Kontakt:
Zavod RS za zaposlovanje
(T: 02 2349 454, E: ziva.planinc@ess.gov.si)

Povezava s Priporočilom Poti izpopolnjevanja:
x Korak 1: Ocenjevanje znanj in spretnosti

x Korak 2: Prilagojena ponudba učnih možnosti
□ Korak 3: Potrjevanje in priznavanje
x Podpora (outreach/terensko delo, svetovanje in drugo)
x Partnerstva, sodelovanje, koordinacija

© 2019 Andragoški center Slovenije. Vse pravice pridržane. Politika zasebnosti | Pravna obvestila
Urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik, oblikovanje: David Fartek, računalniška rešitev: Franci Lajovic